Türk Beşlerinden Ferid Alnar Viyana’da Anıldı

25/11/2017

Viyana Yunus Emre Enstitüsü, “Türk Beşleri” arasında yer alan Hasan Ferid Alnar’ı anmak üzere 23-24 Kasım tarihlerinde Ferid Alnar’ı Anma Etkinlikleri düzenledi. 23 Kasım’da Viyana Yunus Emre Enstitüsü Konferans Salonunda Prof. Dr. Ruhi Ayangil’in anlatımıyla gerçekleşen konferansın ardından katılımcılara belgesel film gösterimi yapıldı.

24 Kasım tarihinde ise Viyana Grand Hotel’de Ferid Alnar’ı Anma Konseri düzenlendi.  Aynı zamanda Ferid Alnar’ın öğrencisi olan Prof. Dr. Ruhi Ayangil ile Cumhurbaşkanlığı Devlet Senfoni Orkestrası’nın Oda Orkestrası eşliğinde gerçekleşen konserde T.C. Viyana Büyükelçisi Ferden Çarıkçı ve Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş hazır bulundu.

Viyana Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Ayşe Yorulmaz, davetlileri selamla?arak  başladığı konuşmasında anma programı düzenledikleri Ferid Anlar’ın hayatından kısaca bahsederek, programa katkıda bulunan herkese teşekkürlerini iletti.

Enstitü Başkanı Prof. Dr. Ateş ise yapmış olduğu konuşmada bu etkinlik için özellikle 24 Kasım Öğretmenler Günü’nün seçilmesinin tevafuk olmadığını belirterek başta Ferid Alnar olmak üzere tüm öğretmenlerin  gününü kutladı. Ateş ayrıca, sanatçı Ferit Alnar’ın Viyana’da önemli müzisyenlerden eğitim gördüğünü her iki ülke arasında önemli bir kültür köprüsü olduğunu vurguladı.

Konserin birinci bölümünde kanun sanatçısı Ruhi Ayangil ve udî Serhan Aytan tarafından H. Ferid Alnar’ın “10 Saz Semâîsi”nden eserler icra edildi.

Programın son bölümünde ise Ferid Alnar’ın öğretmeni Sadettin Arel’e ithaf ettiği sekiz piyano parçasının ardından, Ruhi Ayangil’in solistliğinde, violinde Hasan Niyazi Tura, Tangör Ertaş, violada Murat Cangal, cellide Oğuzhan Kavruk ve  kontrabasta Tayfun Tümer ile Ferid Alnar’ın kanun konçertosu icra edildi. Dinleyicilerden büyük beğeni alan konser, hatıra fotoğrafı çekilmesi ile sona erdi.

Türkiye-Avusturya arasında kültür ve sanat geleneklerinin etkileşiminin bir örneği olan konsere çok sayıda sanatsever katıldı. Türk Hava Yolları (THY) ve Denizbank'ın katkılarıyla düzenlenen programa yerel basının yanı sıra Türkiye’den Daily Sabah Genel Yayın Yönetmeni Serdar Karagöz ile Yeni Şafak Gazetesi Yazarı ve İTÜ öğretim üyesi Doç. Dr. Yalçın Çetinkaya da katılım gösterdi.

Hasan Ferid Alnar

Klasik Türk müziğinin yetiştirdiği ve Türk Beşleri arasında yer alan Hasan Ferid Alnar, kanun virtüözü ve çağdaş Türk müziği bestecisidir. Klasik Türk müziğini, Batı müziği ile sentezleyen ve ilk defa bir doğu sazına konçerto yazan bir müzik üstadıdır. Viyana Devlet Müzik Akademisi’nden bestecilik mezunu olan Alnar’ın, hem klasik Türk müziği hem de klasik Batı müziği alanlarında önemli eserleri bulunmaktadır.