Türkçe Yaz Okulu

Türkçe Yaz Okulu

Yazıcı-dostu sürüm

Türkçe Yaz Okulu programı kapsamında Enstitümüz her yıl onlarca ülkeden yüzlerce öğrenciyi Türkiye’de Türkçe öğrenmeye ve Türkiye’yi yakından tanımaya davet ediyor

Türkçe Yaz Okulu programı, yurt dışında faaliyet gösteren Yunus Emre Enstitüleri ile dünyanın birçok ülkesinde Türkoloji bölümlerinde öğrenim gören misafir öğrencilerin katılımıyla gerçekleştiriliyor. İletişim dili olarak yalnız Türkçenin kullanıldığı bu büyük organizasyonda öğrenciler, hem Türkçe eğitimi alma hem de bulundukları ve ziyaret ettikleri şehirlerin öne çıkan tarihî ve turistik mekanlarını gezerek bölgenin kültürünü yerinde tanıma imkânı buluyorlar.  

Enstitümüzce koordine edilen Türkçe Yaz Okulu'nda birçok farklı kültürden gelen misafir öğrenciler gruplara ayrılarak ülkemizin yirmiyi aşkın şehrinde gözde üniversitelerimizce misafir ediliyor. Bir ayı aşkın süre boyunca yoğun Türkçe kursu alan öğrenciler, hafta sonları da civar bölgeleri gezmelerinin yanı sıra geleneksel mesleklerimizi icra eden kişilerle tanışıyor, el sanatlarımızı kısa süreli de olsa icra etme fırsatı buluyorlar. 

Türkçe Yaz Okulu'nun sonunda kapanış programı için bir araya gelen yüzlerce misafir öğrenci, son haftayı ise İstanbul'un tarihi ve turistik mekânlarını gezerek geçirdikten sonra birçok deneyim ve dost kazanarak ülkelerine birer kültür elçisi olarak dönüyorlar.