Doğu’nun ve Batı’nın Ezgileri Arnavutluk Gitar Festivali’nde

Yazıcı-dostu sürüm

Arnavutluk Gitar Festivali kapsamında 8 Temmuz 2021 tarihinde Arnavutluk'un başkenti Tiran'da gerçekleşen konser unutulmaz bir müzik şöleni yaşattı. Tiran Yunus Emre Enstitüsü, Arnavutluk Cumhuriyeti (A.C.) Kültür Bakanlığı ve çok sayıda kuruluşun katkılarıyla düzenlenen konser, Cumhurbaşkanlığı Sarayında düzenlendi. Konserde sahneye çıkan ünlü Türk gitar sanatçısı Dr. Celil Refik Kaya festivalin yıldızlarındandı. Arnavutluk Gitar Festivali’nde Doğu ve Batı melodilerinin ahengi yankılandı. 

 

DR. KAYA’NIN GİTARINDAN DOĞU VE BATI SENTEZİ

Konserde gitar sanatçısı Dr. Celil Refik Kaya, Doğu ve Batı’ya ait farklı ezgileri müzikseverlere sundu. Gelenekten evrensele doğru Doğu ile Batı arasında sentez oluşturan bir özgünlükte ilerleyen sanatçı, dinleyicilere unutulmaz bir akşam yaşattı.

10 TEMMUZ’A KADAR SÜRECEK

Festival Direktörü Denis Bizhga'nın ünlü gitaristi tanıttığı konuşmasının ardından başlayan konserde Kolombiya, İtalya, Rusya ve İspanya’dan gitar sanatçıları da sahne aldı.

Medyanın ve sanatseverlerin yoğun ilgisiyle gerçekleşen konserin protokolünde A. C. Kültür Bakanı Elva Margariti, T.C. Tiran Büyükelçisi Murat Ahmet Yörük, Japonya Tiran Büyükelçisi Takada Mitsuyuki, İspanya Tiran Büyükelçisi Marcos Alonso Alonso ve Tiran Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Ömer Osman Demirbaş ile birlikte Arnavutluk’taki diğer ülke büyükelçiliklerinin misyonları yer aldı.

Konser, Arnavut sanatseverler tarafından yoğun ilgi gördü. 1 Temmuz 2021 tarihinde başlayan festival, 10 Temmuz Cumartesi günü sona erecek.

Diğer Etkinlikler

T.C. Bükreş Büyükelçiliği himayesinde 28 Eylül 2021 Salı günü Bükreş Yunus Emre Enstitüsünün organizasyonuyla “Gelin...

Amsterdam Yunus Emre Enstitüsünün 1 Ekim 2021 akşamı düzenlediği "Songs from Anatolia - Duygu Alkan Quintet" (...

Sırbistan’ın Novi Sad kentinde her yıl geleneksel olarak düzenlenen Tamburica Fest, bu yıl 19-21 Ağustos 2021 tarihleri...

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de Yunus Emre Enstitüsünün katkılarıyla “Türk Dünyasından Esintiler" konseri...