Doğu’nun ve Batı’nın Ezgileri Arnavutluk Gitar Festivali’nde

Yazıcı-dostu sürüm

Arnavutluk Gitar Festivali kapsamında 8 Temmuz 2021 tarihinde Arnavutluk'un başkenti Tiran'da gerçekleşen konser unutulmaz bir müzik şöleni yaşattı. Tiran Yunus Emre Enstitüsü, Arnavutluk Cumhuriyeti (A.C.) Kültür Bakanlığı ve çok sayıda kuruluşun katkılarıyla düzenlenen konser, Cumhurbaşkanlığı Sarayında düzenlendi. Konserde sahneye çıkan ünlü Türk gitar sanatçısı Dr. Celil Refik Kaya ise festivalin yıldızlarından oldu. Arnavutluk Gitar Festivali’nde Doğu ve Batı melodilerinin ahengi yankılandı. 

 

DR. KAYA’NIN GİTARINDAN DOĞU VE BATI SENTEZİ

Konserde gitar sanatçısı Dr. Celil Refik Kaya, Doğu ve Batı’ya ait farklı ezgileri müzik severlere sundu. Gelenekten evrensele doğru Doğu ile Batı arasında sentez oluşturan bir özgünlükte ilerleyen sanatçı, dinleyicilere unutulmaz bir akşam yaşattı.

10 TEMMUZ’A KADAR SÜRECEK

Festival Direktörü Denis Bizhga'nın ünlü gitaristi tanıttığı konuşmasının ardından başlayan konserde ayrıca Kolombiya, İtalya, Rusya ve İspanya’dan gitar sanatçıları da sahne aldı.

Medyanın ve sanatseverlerin yoğun ilgisiyle gerçekleşen konserin protokolünde A. C. Kültür Bakanı Elva Margariti, T.C. Tiran Büyükelçisi Murat Ahmet Yörük, Japonya Tiran Büyükelçisi Takada Mitsuyuki, İspanya Tiran Büyükelçisi Vicente Canelles Montero ve Tiran Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Ömer Osman Demirbaş ile birlikte Türkiye ve Arnavutluk’taki diğer ülke büyükelçiliklerinin misyonları da yer aldı.

Konser, Arnavut sanatseverler tarafından yoğun ilgi gördü. 1 Temmuz 2021 tarihinde başlayan festival, 10 Temmuz Cumartesi günü sona erecek.

Diğer Etkinlikler

İspanya’nın Granada şehrinde düzenlenen Uluslararası Granada Festivali’nde 11 Temmuz 2021 Pazar gecesi  ...

Moskova Yunus Emre Enstitüsü, Türkçe kurslarına katılan öğrenciler için sanat etkinlikleri, piknik programı ve bilgi...

Berlin Yunus Emre Merkezi, ünlü klasik kemençe sanatçısı Derya Türkan ile bütün dijital müzik platformlarında...

Tiran Yunus Emre Enstitüsü, Hayal Trio müzik grubunun katılımıyla 28 ve 29 Haziran 2021 tarihlerinde "Gönülden Gönüle...