Göbeklitepe ABD'de Tanıtıldı

Alman Arkeoloji Enstitüsü Göbeklitepe kazı koordinatörü İngiliz arkeolog Dr. Lee Clare, Washington Yunus Emre Enstitüsü tarafından organize edilen etkinlik serisi kapsamında UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan ve 12 bin yıllık geçmişe sahip  Göbeklitepe’nin tarihçesini Chicago, Michigan ve Houston şehirlerinde anlattı.

Chicago Başkonsolosluğunun destekleri ile Chicago Oriental Institute’de gerçekleşen ilk etkinliğe arkeoloji alanında çalışmalar yapan pek çok akademisyenin yanı sıra Göbeklitepe hakkında bilgi sahibi olmak isteyen Arkeoloji meraklıları katıldı.

Chicago şehrinin ardından etkinlik serisi Michigan Devlet Üniversitesi iş birliği ile üniversite kampüsünde gerçekleştirilen konferansla devam etti.

Program son olarak Houston Başkonsolosluğu destekleri ile Houston Üniversitesi Clear Lake kampüsünde gerçekleştirildi.

Programa katılan pek çok akademisyen ve arkeoloji meraklısı insanlık tarihinin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Göbeklitepe hakkında yapılan kapsamlı sunum ile konuya dair daha detaylı bilgi sahibi olduklarını söyledi.  

Diğer Etkinlikler

Amsterdam Yunus Emre Enstitüsü, Anadolu’nun kadim medeniyetlerinden Hitit İmparatorluğu hakkında önemli bir konferans...

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Yunus Emre Enstitüsü, TİKA ve YTB kurumları Kahramanmaraş’ın sesini dünyaya duyurmak...

İşkodra Yunus Emre Enstitüsü, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı iş birliği ile 10...

Yunus Emre Enstitüsü eserleri 40’tan fazla dile çevrilmiş Lübnanlı yazar Amin Maalouf’u ağırladı. Enstitüsü Başkanı...