Mısır’daki Diplomatlar ve Sanat Camiası Kahire Yunus Enstitüsünün İftarında Buluştu

Yazıcı-dostu sürüm

Kahire Yunus Emre Enstitüsü (YEE), 28 Mart 2024 tarihinde Mısır'da sanat camiasından, basın mensuplarına, diplomatik misyon temsilcilerinden akademisyenlere birçok ismin ağırlandığı iftar programı gerçekleştirdi.

Başkent Kahire'deki Sofitel’de düzenlenen iftara Türkiye’nin Kahire Büyükelçisi Salih Mutlu Şen, Azerbaycan’ın Kahire Büyükelçisi Elkhan Polukov, Pakistan'ın Kahire Büyükelçisi Sajid Bilal, Türk-Mısır İş Adamları Derneği (TÜMİAD) Başkanı Nihat Ekinci ve Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi'nin yanı sıra Mısırlı sanatçı ve oyunculardan Ahmed Shaker, Shery Adel, Sabry Fawwaz da katıldı.

Kahire YEE'nin düzenlediği iftarda çok sayıda diplomat, akademisyen ve basın mensubu da bir araya geldi.

50 Bin Mısırlı Türkçe ile Tanıştı

İftarda enstitü tanıtım videolarının gösteriminin ardından, Kahire YEE Koordinatörü Emin Boyraz açılış konuşması yaptı.

Boyraz konuşmasında Kahire merkezinin kurulduğu günden bu yana 50 bin Mısırlıyı Türkçe ile tanıştırdığını belirterek, bu tanışıklığın sadece kültürel alanla kalmadığını, ikili ilişkilerin tüm boyutlarına etki ettiğini ifade etti.

Mısır ile Türkiye arasında, başta Mısır üniversitelerinde bulunan yirmiye yakın Türkçe bölümleri olmak üzere, akademik etkileşimin artması için Kahire YEE olarak bir köprü vazifesi görmeyi sürdüreceklerini söyleyen Boyrak, "Dünyada önemli ve geniş kitlelere ulaşmayasıyla da dikkat çeken Türk teknoloji fuarı Teknofest’e daha fazla sayıda Mısırlı çocuk ve genç kardeşimizin katılması, ülkelerimiz arasında bilim ve teknoloji alanında işbirliklerinin artması için çalışmalarımızı ara vermeden sürdürüyoruz." dedi.

Türkiye’nin Kahire Büyükelçisi Salih Mutlu Şen de yaptığı konuşmada, iftara özellikle sanat camiası ve basın dünyasının yoğun katılım göstermesinden, Kahire YEE'nin Mısır’ın kültür, sanat camiasının buluşmasına ev sahipliği yapmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Diğer Etkinlikler

Avusturya’nın başkenti Viyana’da Türkiye’nin Viyana Başkonsolosluğu ve Viyana Yunus Emre Enstitüsünün...

Yunus Emre Enstitüsünün (YEE) Brüksel'de 16 Nisan 2024 tarihinde düzenlediği etkinliğe Belçika'nın sanat...

Türkiye'nin tarihi ve doğal güzelliklerini gösteren 40 fotoğrafın yer aldığı "Türkiye Yüzyılı" sergisi, Londra ...

İngiltere'de geleneksel hale gelen "Ramazan Çadırı Projesi" etkinliği kapsamında, başkent Londra'nın ünlü Trafalgar...