Pekin'de Çinli Çocuklar için Yaratıcı Resim Atölyesi

Yazıcı-dostu sürüm

Çin'in başkenti Pekin'deki Yunus Emre Enstitüsünde Çinli çocukların katıldığı yaratıcı resim atölyesi gerçekleştirildi.

Türk sanatçı Kübra Müjde Braun'un eğitmenliği üstlendiği atölye çalışmasında çocuklar, uygulama için dağıtılan resim kağıtlarına yaptıkları çizim ve boyamalarla kendi eserlerini üretme imkanı buldu.

"Evcilleşmemiş Çizgiler" başlıklı atölye çalışmasında çocuklar, yuva, aile, güzellik ve çirkinlik gibi kavram ve duyumları resim yoluyla ifadeye teşvik edildi.

Koleksiyon Müzede Sergilenecek

Projenin hazırlayıcısı Müjde, atölye çalışmasıyla farklı milletlerden çocuklarla resimler yaparak eserlerden koleksiyon oluşturup uzun vadede müzede sergilemeyi amaçladıklarını belirtti.

Çalışmanın aynı kavramların farklı milletlerden çocuklar tarafından nasıl deneyimlendiğine ve resim yoluyla nasıl ifade edildiğine odaklandığını anlatan Müjde, "Ev, yuva, aile, güzellik ve çirkinlik gibi soyut ve somut kavramları, farklı milletlerden çocuklarla birlikte, benzerliklerini ve farklılıklarını kıyaslayarak, her çocuğun kendi kültürü, yaşam biçimi ve özgün çocuk algısıyla resme yansıtmasını deneyimliyoruz." dedi.

"İki kültür arasında köprüler kurmaya devam edeceğiz”

Etkinliği organize eden Pekin Yunus Emre Enstitüsünün Koordinatörü Ali Oğuzhan Yüksel de merkezin faaliyete geçtiği 2021'den bu yana Türkiye'nin ve Türk kültürünün tanınırlığını artırmak için ilkokul çocuklarından başlayarak üniversite öğrencileri ve yetişkinlere kadar Çin toplumuna hitap eden etkinlikler düzenlediğini söyledi.

Resim atölyesinin Çinli çocukların ilgisini çektiğini gözlemlediklerini, faaliyetin anlamlı bir kültürel değişime vesile olduğunu dile getiren Yüksel, "İki kültür arasında köprüler kurmaya devam edeceğiz." dedi.

 

Diğer Etkinlikler

Avusturya’nın başkenti Viyana’da Türkiye’nin Viyana Başkonsolosluğu ve Viyana Yunus Emre Enstitüsünün...

Türkiye'nin tarihi ve doğal güzelliklerini gösteren 40 fotoğrafın yer aldığı "Türkiye Yüzyılı" sergisi, Londra ...

Mostar Yunus Emre Enstitüsü ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Kayseri Mesleki Eğitim ve...

İran'da Tahran Yunus Emre Enstitüsü Çocuk Korosu, 14 Mart 2024 tarihinde Nevruz Bayramı dolayısıyla bir konser verdi...