Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü 10’uncu Yılını Kutluyor

18/10/2019

Yunus Emre Enstitüsünün yurt dışında açılan ilk merkezi Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü, kuruluşunun 10. yılını çeşitli etkinliklerle kutluyor.

8 binin üzerinde öğrenci Türkçe öğreniyor

2009 yılından bu yana, Saraybosna’da düzenlediği Türkçe kurslarında 5 binin üzerinde kursiyere hizmet veren Enstitü, Türkçenin seçmeli yabancı dil olarak resmî müfredatlara girmesi amacıyla hayata geçirilen Tercihim Türkçe Projesi’nin uygulandığı ilk merkez olma özelliği de taşıyor. Projenin 7 kantonda uygulandığı Bosna Hersek’te 8 binin üzerinde öğrenciye ulaşılırken, ülke genelindeki 140 okulla birlikte uygulamaya konulan “Kardeş Okul” projesi kapsamında yüzlerce Bosna Hersekli öğrenci Türkiye’de misafir ediliyor.

Türkçeyi seçmeli ders olarak okuyan öğrencilerle çeşitli sosyal faaliyetler de yürüten Enstitü, düzenlediği ebru, hat, ney, yemek ve Osmanlı Türkçesi gibi kurslarla her yaştan Bosna Hersekliye kapılarını aralıyor.

Yeni kemankeşler yetişiyor

Yunus Emre Enstitüsünün Okçular Vakfı iş birliğinde hayata geçirdiği “Kemankeş Projesi” çerçevesinde geleneksel Türk okçuluğunu Bosna Hersek halkı ile buluşturan Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü, yeni dönem kursları ile ülke genelindeki talebi karşılamak üzere çalışmalarına devam ediyor.

Bosna Hersek Halklar Meclisi Başkanı Bakir İzetbegoviç ve Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan'ın katılımıyla 16 Ekim Çarşamba günü başkent Saraybosna’daki Uluslararası Saraybosna Üniversitesinin (IUS) kampüsünde düzenlenen açılış töreni ile başlayan yeni dönem kurslarında sporcular, geleneksel Türk okçuluğuna dair teorik ve pratik bilgiler kazanırken atış talimi yapabiliyor.

Göbeklitepe'nin tarihî serüveni

Bosna Hersek'te Türk girişimciler tarafından 2004 yılında kurulan Uluslararası Saraybosna Üniversitesinin aynı gün ev sahipliği yaptığı etkinliklerden bir diğeri de “Göbeklitepe” konulu fotoğraf sergisinin açılışı oldu.

İzetbegoviç ve Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen açılış programında, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, sergiye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Tarihin sıfır noktası olarak nitelendirilen ve bütün arkeolojik verileri değiştiren Göbeklitepe'nin önemine işaret eden Ateş, 2019 yılının Göbeklitepe Yılı ilan edilmesinin ardından Enstitünün dünya çapında gerçekleştirdiği etkinlikler ile ilgili bilgiler verdi.

Göbeklitepe’nin keşfinden günümüze tarihsel yolculuğunu gözler önüne seren sergi, 15 gün boyunca ziyaretine açık olacak.  

Ömer Faruk Tekbilek ile 10. Yıl Konseri

Dünyaca ünlü Türk müzisyen ve besteci Ömer Faruk Tekbilek, Yunus Emre Enstitüsünün kuruluşunun 10. yıl kutlamaları çerçevesinde tarihî Saraybosna Kütüphanesinde (Vijecnica) sahne aldı.

Tekbilek, Doğu ve Batı ezgilerini ustaca harmanladığı eserlerini, Türk sanatçılar Mehmet Bahadır Şener ve Murat Tekbilek, İtalyan sanatçı Federico Ferrandina, Yunan sanatçılar Ioannis Dimitriadis ve Christos Lampropoulos ile İsrailli sanatçı Shlomo Deshet eşliğinde Bosna Hersekli müzikseverler için icra etti.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç, Saraybosna Belediye Başkanı Abdulah Skaka, Yunus Emre Enstitüsü başta olmak üzere Bosna Hersek’teki Türk kurumlarının temsilcileri de katıldığı konser sonrası Yunus Emre Enstitüsünün 10 yıllık faaliyetlerinin yansıtıldığı fotoğraf sergisi misafirlerin ilgisine sunuldu. Enstitünün kuruluşundan bu yana dünyanın dört bir yanında eğitim, bilim ve kültür-sanat alanında gerçekleştirdiği faaliyetlerden örnekler sunan sergi, katılımcılardan büyük ilgi gördü.