Trinity College Dublin ile Akademik İş Birliği Protokolü İmzalandı

26/02/2018

Trinity College Dublin ile Yunus Emre Enstitüsü arasında imzalanan akademik iş birliği protokolüne göre, Türk Kültür Tarihi'nde yeni bir yardımcı doçentlik pozisyonu finanse edilecek.

Yunus Emre Enstitüsü Okutmanlığı, Trinity Dil, Edebiyat ve Kültür Çalışmaları Okulu'nun gelişmekte olan Yakın ve Orta Doğu Çalışmaları Bölümü'ne seçkin bir akademisyenin katılmasını sağlayacak. Anlaşma sayesinde, akademik pozisyona ek olarak, bir yönetici, misafir akademisyenler ve Türk sanat ve kültür çevrelerinin üyelerinin katılacağı bir program da düzenlenecek.

Protokole ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yakın ve Orta Doğu Çalışmaları Bölümü Yardımcı Doçent Doktor Zuleika Rodgers, "Türkiye tarihi çalışmalarını ve Türkiye'nin Avrupa ile Ortadoğu arasındaki kültürel karşılaşmada oynadığı kilit rolü içeren yeni programlar geliştirdiğimiz için, özellikle bu girişimi memnuniyetle karşılıyoruz." ifadelerini kullandı. Rodgers, anlaşmanın kültürel ve sanatsal etkinlikler yoluyla halkla ilişkileri teşvik edileceğini de sözlerine ekledi.

Türk dil ve kültür tarihi çalışmaları, Trinity'nin yeni Orta Doğu ve Avrupa Dilleri ve Kültürleri lisans programının önemli bir kısmını oluşturuyor ve bu program, Columbia Üniversitesi ile Çift Diploma olarak da sunuluyor. Söz konusu dersleri alan öğrenciler, bazı Türk üniversitelerinde bir süre eğitim alma imkânı bulunuyor.