Türk Filmleri Kazakistanlı Sinemaseverlerden Tam Not Aldı

Yazıcı-dostu sürüm

Kazakistan’ın başkenti Astana’da T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün katkılarıyla Astana Yunus Emre Enstitüsü tarafından “Türk Filmleri Haftası” düzenlendi.

Astana’daki büyük bir alışveriş merkezinde 18 Kasım 2023 tarihine devam edecek olan Türk Filmleri Haftası’nın açılış programına Kazakistanlı sinemaseverler yoğun ilgi gösterdi.

Açılış programına T.C. Astana Büyükelçisi Mustafa Kapucu, Kazakistan Parlamentosu Senatörü Kayrat Tastekeyev, Parlamento Milletvekili Abzal Kuspan, Astana Yunus Emre Enstitüsü Koordinatör Vekili Dr. Almagül İsina, Millî Kütüphane Müdürü Gaziza Nurgaliyeva, Kazakistan Ulusal El Yazmaları Merkezi Müdürü Candos Boldikov, Avrasya Üniversitesi Türkoloji Bölümü öğrencileri, Enstitü kursiyerleri ve çok sayıda Astanalı sinemasever katıldı.

Türk Filmleri Haftası’nın ilk etkinliğinde yönetmenliğini Yılmaz Erdoğan’ın üstlendiği başrollerinde Kıvanç Tatlıtuğ, Mert Fırat ve Belçim Bilgin Erdoğan’ın yer aldığı “Kelebeğin Rüyası” filmi gösterildi.

“Dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi Kazakistan’da da Türk filmleri ilgiyle takip ediliyor”

Astana Yunus Emre Enstitüsü Koordinatör Vekili Dr. Almagül İsina, gösterim öncesi gerçekleştirdiği konuşmada “Dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi Kazakistan’da da Türk filmleri ilgiyle takip ediliyor. Astana’daki en büyük sinema salonlarında gerçekleştirilen etkinliklerde bile salonda yer bulmak neredeyse imkânsız hâle geldi. Astana Yunus Emre Enstitüsü olarak Türk filmlerine gösterilen bu yoğun ilgiyi karşılamak amacıyla Kazakistan genelinde ‘Türk Filmleri Haftası’ ve ‘Türk Filmleri Günü’ başta olmak üzere çeşitli faaliyetler düzenliyoruz. Bu etkinliklerimizin yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıl dönümüne özel olarak Türk tarihinin konu edildiği Türk filmlerini Kazakistan’ın çeşitli yerlerinde gösteriyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Koordinatör Vekili Dr. İsina, “Etkinlik sayesinde Türk tarihinin dönüm noktaları ve Türkiye’nin kültürel değerleri Kazakistanlı izleyicilere aktarılıyor. Etkinliğimize yoğun ilgi gösteren Kazakistanlı gençler, Türk filmleri aracılığıyla Türkiye’nin turizm potansiyelini ve Türkiye’nin kültürel zenginliklerini keşfetmenin yanı sıra Türk insanının yaşam tarzını da tanıma fırsatı buluyor.” diye konuştu.

Türk Filmleri Haftası kapsamında “Kelebeğin Rüyası”, “120”, “Ertuğrul 1890”, “Uzun Hikâye”, “Son Mektup” ve “Selvi Boylum Al Yazmalım” filmleri Kazakistanlı sinemaseverlerin beğenisine sunulacak.

Türk Filmleri Haftası, 18 Kasım 2023 tarihinde gösterilecek olan Yeşilçam’ın başyapıtları arasında yer alan “Selvi Boylum Al Yazmalım” filmiyle sona erecek.

Diğer Etkinlikler

Senegal'in başkenti Dakar'da "Senegal'in yıldız avcıları" belgeselinin gösterimi yapıldı. 
 

Türkiye'nin...

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C. Bişkek Büyükelçiliği, Yunus Emre Enstitüsü, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı...

Buğday tarlasında çıkan bir yangın sebebiyle ellerini kaybeden Milletvekili Serkan Bayram’ın mücadele dolu hayat...

Senegal’in başkenti Dakar’da Türkiye’nin önde gelen senaristleri ve yapımcılarının katılımıyla “Türk Sineması...