×

Hata mesajı

Notice: unserialize(): Error at offset 8 of 8 bytes in domain_conf_domain_bootstrap_full() (line 58 of /home/yeeorg/public_html/sites/all/modules/domain/domain_conf/domain_conf.module).

Yunus Emre Enstitüsünden Çin'de Türkiye Tanıtımına Dev Katkı!

20/12/2018

Yunus Emre Enstitüsü, 700 milyon kullanıcısı olan Çin'in Facebook'u YIDIAN iş birliğinde "Türkiye'ye Gitmek İçin Çok Sebebim Var" projesi kapsamında video yarışması düzenledi.

Çin’de “Türkiye Turizm Yılı” ilan edilmesinin ardından başlayan proje kapsamında, 150 binin üzerindeki Çinlinin katılım gösterdiği yarışma Çin sosyal medyasına damga vurdu.

Türkiye tanıtımı için Çin'de gerçekleştirilen ve YIDIAN sitesine yüklenen videolar arasından en beğenilen ilk 5 video sahibi ile 5 Çinli sosyal medya fenomeni, YIDIAN'ın üst düzey yöneticileri ile birlikte Türkiye'ye geldi.

Projenin kazananları Cao Jing, Shao Wenting, Feng Binquan, Zheng Jian ve Li Pei için 20 Aralık Perşembe günü İstanbul’da ödül töreni düzenlendi.

Törende konuşan Enstitü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Çin Devlet Başkanı ŞiCinping arasında yapılan görüşmelerin ardından Enstitünün Çin’de bir kültür merkezi açması, aynı şekilde Çin Halk Cumhuriyeti’nin de Türkiye’de kültür merkezi açma anlaşmasının imzalandığını hatırlattı.

Çin medyasına batıdan aktarılan bilgiler doğrultusunda, Türkiye ile ilgili var olan olumsuz algıyı nötrleştirilerek olumlu hale getirilebilmek adına “Misafirimiz Olun, Gerçeği Birlikte Anlatım” başlığı ile başlatılan proje kapsamında Çin’den 5 ayrı grubun Türkiye’de misafir edildiğini aktaran Prof. Dr. Şeref Ateş, Çin’in en büyük medya kuruluşlarından YIDIAN ile yürütülen bu çalışmanın sonuçlarından bahsetti:

“Bütün bu pozitif algıdan sonra Türkiye’ye gelen turist sayısı bu sene 400 bini buldu. Ve gelecek sene bu sayının 1 milyona ulaşmasını hedefliyoruz. Bunun için de bir taraftan Türk Hava Yolları ile birlikte Çin Hava Yollarının da Türkiye’ye seferlerini başlatması bu iki köklü milletin birbirlerini daha yakından tanımasına vesile olacak. Aynı zamanda Ocak ayı başında da Çin’in önde gelen büyük yatırımcıları yine İstanbul’a gelecekler. Bu yatırımcılar Türk muhatapları ile görüşerek iş birlikleri imkânları üzerinde görüş alış verişinde bulunacaklar.”             

Programın düzenlenmesine vesile olan "Türkiye'ye Gitmek İçin Çok Sebebim Var" yarışmasını da değerlendiren Enstitü Başkan Şeref Ateş, 150 bin kişinin müracaat ettiği yarışmada finale kalan 300 kişi içerisinden 5 kişiye, 1 haftalık Türkiye tatili armağan edildiğini söyledi. Bu beş kişi ile birlikte 5 sosyal medya fenomeninin de İstanbul, İzmir, Efes Antik kenti, Kuşadası ve Kapadokya'da ağırlanacağını belirten Ateş, misafirlerin Türkiye seyahati boyunca Çin medyasıyla yapacakları paylaşımları sayesinde, Çin halkının Türkiye halkını doğrudan tanıma fırsatı bulacağını vurguladı.

Ödül töreninin ardından Çin’de yürütülen çalışmaların kamuoyuyla paylaşılması amacıyla bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Program Çin’den gelen Pekin Operası sanatçısının saraydaki sultanın hikâyesini anlattığı sahne gösterisi ile sona erdi.