Estonyalılar Ebru Sanatına Hayran Kaldı

18/12/2017

Türkiye Cumhuriyeti (T.C.) Tallinn Büyükelçiliği ve Yunus Emre Enstitüsünün katkılarıyla Estonya'ya gelen ebru sanatçısı Garip Ay'ın ebru atölyeleri Tallinn, Viljandi ve Tartu illerinde büyük ilgi gördü. Yediden yetmişe hitap eden program dâhilinde dört ebru atölyesi düzenlendi. Estonyalılar ile buluşan sanatçı aynı zamanda Estonya Devlet Televizyonu ETV'de yayınlanan kültür programının konuğu olarak ebru sanatını tanıttı.

İlk olarak Estonya’nın Viljandi şehrinde 13 Aralık 2017 Çarşamba günü Tartu Üniversitesi Viljandi Kültür Akademisi’nde öğrencilerle buluşan Garip Ay, iki saatlik bir ebru atölyesi gerçekleştirdi. Atölyeye katılan 25 öğrenci, ebru sanatının tekniklerini öğrenirken, kendi ebrularını yapma şansı da yakaladılar. Viljandi Kültür Akademisi Dekanı Prof. Iñaki Sandoval bu atölyenin Viljandi Kültür Akademisi’nde Türk sanatı hakkında ilk atölye çalışması olduğunu ve bundan sonraki süreçte benzer çalışmalara yer verilmesinin kendilerini memnun edeceğini ifade etti.

14 Aralık 2017 Perşembe günü, T.C. Tallinn Büyükelçiliği, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Yunus Emre Enstitüsünün katkılarıyla Tartu Üniversitesinde Türk Kültür Günü düzenlendi. Tartu Üniversitesi merkez binasında gerçekleştirilen etkinlikler çerçevesinde Garip Ay tarafından Ebru atölyesi gerçekleştirildi. Atölyenin ardından Tartu Üniversitesinde yönetmen Ferzan Özpetek'in “İstanbul Kırmızısı” filmi gösterildi. Film Estonyalılar tarafından beğeniyle izlendi.

Aynı gün, Estonya’nın en prestijli müzesi Eston Milli Müzesi’nde de sanatseverlerle buluşan Garip Ay katılımcıların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Garip Ay’ın buradaki atölyesinde Van Gogh’un “Yıldızlı Gece” adlı eseri ebru sanatıyla bir kez daha suya yansıtıldı.

Programın son günü (15 Aralık) Estonya’nın başkenti Tallinn’in merkezi Old Town’da gerçekleştirilen ebru atölyesi ise yediden yetmişe tüm yaş gruplarını bir araya getirdi. Türkiye'nin Tallin Büyükelçisi Hayriye Kumaşçıoğlu’nun da onurlandırdığı atölyeyi izleyenler, ebru sanatına duydukları hayranlıklarını gizleyemedi.

Ebru sanatçısı Garip Ay, düzenlemiş olduğu ebru atölyelerinin yanı sıra Estonya Devlet Televizyonu ETV’de yayınlanan “Ringvaade” adlı programa da katıldı. Ebru sanatını tanıtan Ay, sergilediği performansında geleneksel tekniklerin dışına çıkarak, bir Noel resmi çizdi.