×

Hata mesajı

Notice: unserialize(): Error at offset 4 of 4 bytes in variable_initialize() (line 1202 of /home/yeeorg/public_html/includes/bootstrap.inc).

Hartum’da Sudan’a Özgü El İşi Ürünler “Senin Pazarın” Sergisinde

Yazıcı-dostu sürüm

Sudanlı onlarca ev hanımı ve genç kız, el emeği göz nuru döktükleri ürünlerini başkent Hartum'daki Yunus Emre Enstitüsünde (YEE) sergiledi.

Makam Handmade adlı el işi ürünleri merkezi bünyesindeki 33 kadın ve genç kız 1 Ağustos 2022 tarihinde "Senin Pazarın" adlı sergiyi açtı.

Sudan’a özgü çeşitli ürünlerin yer aldığı sergide çantadan, elbise ve takılara, bitkisel ürünlerden kokulara, pasta ve tatlılardan çömlek eşyalara kadar yüzlerce çeşit ürün ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Projenin ve merkezin kurucu müdiresi Makam İbrahim, 33 kişinin katıldığı projenin, el işi üretimi ve gençlerin projelerini desteklemek amacıyla başladığını söyledi.

 

“TÜRK KURUMLARIYLA İŞ BİRLİLİĞİ YAPMAK İSTİYORUZ”

İbrahim, "Katılımcıların çoğunluğu ev hanımları ve evlerinde yaptıkları ürünleri ziyaretçilerin beğenisine sunacaklar. Kadınlara, üretime yönelik eğitimler vermeyi istiyoruz. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) gibi Türk kurumlarıyla iş birliği yapmayı arzuluyoruz. İlk sergimize ev sahipliği yaptığı için Hartum Yunus Emre Enstitüsüne teşekkür ederim." ifadelerini kulandı.

Hartum Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Faruk Esen de "Sudanlı kadınlar kendi ürettikleri işleri hem sergileme hem de satma şansı elde ettiler. Hartum Yunus Emre Enstitüsü olarak bu tür işleri sürekli destekliyoruz fakat bu büyüklükte ve bu amaçla açtığımız ilk sergi oldu bu. 3 gün boyunca sergi açık kalacak." dedi.

Diğer Etkinlikler

Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü (YEE) ve Okçular Vakfı iş birliğiyle hat sanatı meraklılarına yönelik...

Dakar Yunus Emre Enstitüsü'nde (YEE) çömlek ve seramik atölyesi düzenlendi.

Dakar Yunus Emre...

Ürdün'ün İrbid kentindeki Yermük Üniversitesi, Yunus Emre Enstitüsünün (YEE) düzenlediği Türk minyatür...

Yunus Emre Enstitüsünün dünyanın dört bir yanındaki merkezlerinde Ramazan Bayramı kutlandı. Arjantin’den Doha’ya kadar...