Karantina Sürecinde Fransa’yı Gözyaşlarına Boğan Film 7. Koğuştaki Mucize

13 Mart 2020 tarihinde Netflix üzerinden gösterilmeye başlanan film, Fransa’nın önemli haber kanallarından biri olan BFM TV tarafından “7. Koğuştaki Mucize Filmi Neden 1 Numara Oldu?” başlıklı programda değerlendirildi. Netflix'ten elde edilen verilere göre, film Fransa’da en çok izlenen ilk 10 film arasında ilk sıraya çıkmayı kısa sürede başardı. Fransız ünlülerinin de yer aldığı sosyal medya paylaşımları sayesinde 17 gün içinde filmin izleyici sayısı bir anda 5 milyonu aştı.

Yönetmenliğini Mehmet Ada Öztekin’in yaptığı ve Aras Bulut İynemli’nin baş rolde oynadığı filmde canlandırılan karakterlerin masumiyeti, baba ile kızının birbirlerine olan sevgisi insanları büyüledi. Aynı zamanda Türkiye’nin sahip olduğu doğal güzelliklerinin gösterilmesi izleyicilerin ülkemize olan ilgilerini de arttırdı. 

7. Koğuştaki Mucize filmi sadece televizyon kanallarına konu olmakla kalmadı, aynı zamanda sinema uzmanlarının da ilgisini çekti ve filmin Fransız toplumu üzerinde uyandırdığı etkinin nedenleri bilimsel platformda incelendi. Paris l’ENS Üniversitesinde sinematografi alanında öğretim görevlisi olarak çalışan Dr. Françoise Zamour 7. Koğuştaki Mucize filmi hakkında “Hor Görülen Masumiyet ve Gerçeğin Zaferi” başlığı ile bir makale kaleme aldı. Makalede filmin Fransız toplumu üzerinde bıraktığı etki irdeledi.

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, araştırmacı gazeteci Cüneyt Özdemir ile Enstitünün sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı söyleşi programında filmin Fransa’da yakaladığı başarıya vurgu yaparak, kültürel yansımaların toplumlar ve insanlar üzerinde yaptığı etkiyi anlattı. Prof. Dr. Ateş, "Fransa’da Türkiye’ye karşı olumsuz yaklaşımlar ve algılar olmasına rağmen bir film olağanüstü izlenme rekoru ile insanları etkisi altına alabiliyor. Zira filmde Türk kültüründe var olan “Can” olgusuna vurgu yapılıyor. Film, insan ruhuna ve cana dokunuyor." ifadelerini kullandı.

Diğer Etkinlikler

Lefkoşa’da herkesin özlemini duyduğu açık hava sineması geceleri bu yıl yeniden başladı. Lefkoşa Yunus Emre...

Tiran Yunus Emre Enstitüsü, Oktay Kaynarca’yı Enstitünün sosyal medyada yayınlanan bir progrogramda ağırladı....

Diriliş Ertuğrul’un yıldızı Engin Altan Düzyatan Yunus Emre Enstitüsü’nün konuğu oldu. Yedi dilde yayımlanan ve dünya...

Tiran Yunus Emre Enstitüsü, ünlü oyuncu Tolgahan Sayışman’ı Yunus Emre Söyleşileri kapsamında dijital ortamda...