Latin Amerika’da Türkçe Rüzgârının Eseceği Yerler Arasına Venezuela Eklendi

Yazıcı-dostu sürüm

Yunus Emre Enstitüsü, Latin Amerika’da Türkiye’nin kültürel mirasını tanıttığı faaliyetlerle farklı ülkelerde Türk kültürüne duyulan ilgiyi her geçen gün arttıyor.

Enstitü, Latin Amerika ülkelerinde Türkiye’nin kültürel unsurlarına gösterilen ilgiyi karşılamak adına yürüttüğü çalışmalarına devam ediyor.

Karakas Yunus Emre Enstitüsü ve Venezuela’nın en büyük devlet üniversitelerinden biri olan Venezuela Merkez Üniversitesi arasında iş birliği protokolü imzalandı.

İmzalanan protokol kapsamında Enstitü, Latin Amerika’da faaliyet yürüttüğü ülkeler arasına Venezuela’yı da ekledi. Enstitü tarafından gerçekleştirilmesi planlanan çalışmalar çerçevesinde ilk olarak Türkçe öğretimi faaliyetleri hayata geçirilecek.

Venezuela Merkez Üniversitesinde gerçekleştirilen protokol imza törenine, T.C. Karakas Büyükelçisi Aydan Karamanoğlu, Karakas Yunus Emre Enstitüsü Koordinatörü Hasan Nalbant, Üniversite Rektörü Dr. Victor E. Rago, T.C. Karakas Büyükelçiliği personeli ve üniversite yetkilileri katıldı.

Karakas Büyükelçisi Aydan Karamanoğlu yaptığı açıklamada, temeli 17. yüzyılda atılan, 50 bini aşkın öğrencinin eğitim gördüğü Venezuela Merkez Üniversitesinin (UCV) Venezuela’nın en köklü devlet üniversitesi olduğunun altını çizerek UNESCO tarafından üniversitenin 2000 yılında Dünya Miras Listesi’ne dâhil edildiğini ifade etti.

Büyükelçi Karamanoğlu, Yunus Emre Enstitüsünün böyle saygın bir üniversiteyle yapacağı iş birliğinin Türk kültürünün ve Türkçenin Venezuela’da tanıtılması bakımından stratejik bir adım olarak değerlendirilebileceğini belirtti.

Karamanoğlu, Venezuela’da Türk kültürüne ve Türkçeye yoğun ilgi gösterildiğini vurgulayarak imzalanan protokol sayesinde Yunus Emre Enstitüsünün bu talebe cevap vermek amacıyla Üniversite bünyesinde Türkçe kurslarına kısa sürede başlayacak olmasının memnuniyet verici bir gelişme olduğunu kaydetti.

Protokol çerçevesinde Türkiye ve Venezuela arasındaki iş birliğini güçlendirmek, kültürel ve bilimsel alanlardaki birikimin karşılıklı olarak aktarılması amaçlanıyor.

Diğer Etkinlikler

Türkiye’nin Bandar Seri Begavan Büyükelçiliği ve Brunei Yunus Emre Enstitüsü tarafından Brunei Savunma Bakanlığı (...

Iraklı Polisler Türkçe Öğreniyor

 

Yunus Emre Enstitüsü, Bağdat'ta bulunan Irak İç İşleri Bakanlığı Diller...

T.C. Millî Eğitim Bakanlığı, T.C. Saraybosna Büyükelçiliği ve Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü tarafından “17...

Gerçekleştirdiği birbirinden özgün faaliyetlerle kadim Türk kültürünü dünyanın farklı kıtalarına taşıyan Türkiye’nin...